reklama

Ako zosúladiť každodenné aktivity s cvičením?

Väčšina z nás má pri otázke: „Myslíte si, že cvičenie je dôležité?“, pozitívnu odpoveď, no už oveľa menej z nás aj tomu naozaj verí a reálne praktizuje v živote. Je však vôbec možné prepojiť denný časový harmonogram a cvičenie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Väčšinou sa bohužiaľ pohybujeme iba v teoretickej rovine. „Áno je to veľmi dôležité,“ povieme si takmer všetci, no nie každý si to vezme k srdcu a naozaj i reálne cvičí a vníma tie výhody. Mnohí ľudia žijú v mylnej predstave, že cvičenie berie energiu a tak im už neostane dostatok síl na vykonávanie bežných aktivít počas dňa ako napr. práca, škola, dodatočné vzdelávanie, starostlivosť o deti, čas strávený s manželom/kou alebo priateľom/kou, hobby a samozrejme veľkým lákadlom je oddych. A práve posledným príkladom by som začala.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Totižto, oddych viacerí z nás vnímajú ako moment, kedy človek nemá nič robiť, ideálne ak leží v posteli, spí alebo pozerá TV. No je toto skutočná definícia oddychu? Z vlastných skúseností môžem potvrdiť, že máme klamlivú predstavu o tejto činnosti. Áno, je to činnosť, správne. To znamená, že ho môžeme definovať ako akúkoľvek činnosť, ktorá nám prináša uvoľnenie, odbúranie stresu a doplnenie energie. Môžeme teda cvičenie označiť za formu oddychu? Rozhodne áno. Ak je tréningový plán správne nastavený, tak nedochádza k úbytku energie práve naopak, človek sa cíti silnejší a vitálnejší, nehovoriac o tom, že dochádza i k podpore imunitného systému. Samozrejme, viacerí teraz budú možno oponovať: „Poznám mnoho ľudí, ktorí cvičia, zdravo sa stravujú a i napriek tomu sú častejšie chorí ako ja.“. Áno, je to možné, dôvody sú však prosté – máte odolnejší imunitný systém než daný človek/dotyčný je oveľa viac fyzicky vyťažený (pracovne alebo pokojne aj nadmerným cvičením spojeným s nedoliečením napr. chrípky)/zvýšený stres a nedostatok minerálov či stopových prvokov (napriek tomu, že sa mnohí z nás zdravo stravujú môže dochádzať k nedostatku)/problémy s trávením (hovorí sa, že zdravie človeka začína v hrubom čreve a preto ľudia s problematickým trávením sú oveľa náchylnejší na choroby z dôvodu výraznejšieho uvoľňovania toxínov do tela – v takomto prípade je vhodné zamerať sa na detoxikáciu celého trávenia, ktorá vám umožní obnovu črevnej mikroflóry, získavanie potrebných živín zo stravy a teda i získanie energie a posilnenie imunitného systému). Samotné cvičenie teda rozhodne pomáha.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No čo aktivity ako práca alebo škola? Sú to veci, ktorým sa nikto z nás nevyhne. Človek sa cíti vyčerpaný, unavený, bez energie, čo je niekedy sprevádzané melancholickou až depresívnou náladou. Tu si však treba uvedomiť, že cvičenie vám v tomto pomôže. Primeraná fyzická záťaž vám zabezpečí odbúranie stresu, nabije vás energiou, dostanete sa do nového priestoru, do kontaktu s novými ľuďmi ale aj priateľmi, ktorí vám taktiež môžu spríjemniť deň prostredníctvom úsmevu, dobrej rady alebo len nezáväzného „kecania“ a to určite stojí za to.

 Výraznú „stopku“ nám však stavia naša hlava v momente, kedy príde priateľ/ka, manžel/ka či deti. Všeobecne to označím ako rodinu. V takomto momente sa človek dostáva do obrovskej dilemy. Najmä pre ženy to predstavuje veľké rozhodnutie: „Ako to mám urobiť, aby som nebola zlá mama, manželka a aby som sa zároveň mohla venovať sama sebe?“. Je to zložitá situácia, to priznávam, nakoľko nie je jednoduché venovať sa dostatočne najmä deťom, aby nepociťovali nedostatok lásky či pozornosti. Je dôležité si však uvedomiť jednu dôležitú vec milé dámy – ak absolútne vytlačíte svoje potreby a pocity, vaše telo začne namietať. I ono si totiž zaslúži vašu pozornosť a lásku. Ako náhle sa odsuniete na posledné miesto svojho hodnotového rebríčka, časom zistíte, že ste nespokojná, unavená, frustrovaná či nenaplnená vlastným životom. To bude viesť k hnevu alebo až depresií, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadlí i na vašom prístupe k rodine. Moja rada – tímová spolupráca. Ak hovoríme o kompletnej rodine, kde sú dvaja dospelí, porozprávajte sa a dohodnite so svojím partnerom/kou. Pomôžte si navzájom. Vytvorte si vlastný plán, ako by sa to dalo zvládnuť. Je nepopierateľné, že obaja budete vedení k istým kompromisom, no dá sa to. V rámci mojej praxe trénerky a inštruktorky skupinových cvičení dochádzam do kontaktu s viacerými (i pracujúcimi) mamičkami jedného/dvoch/troch detí, ktorým sa to podarilo. Realizovateľné to teda je. Avšak, sú na to potrební dvaja. Čo však v takom prípade, ak váš partner/ka nechcú spolupracovať? Stretla som sa viackrát aj so situáciou, kedy jeden z partnerov nebol ochotný prispôsobiť sa a pristúpiť na kompromis. Musím však konštatovať, že väčšinou ide o živiteľov rodiny, kedy napr. muž pracuje a žena sa stará o deti a domácnosť (ak ste obaja pracujúci a váš partner vás napriek tomu nepodporí, mali by ste sa zamyslieť, či je všetko v poriadku vo vašom vzťahu). V prípade, že ste „mamička na plný úväzok“ a váš partner je mimoriadne vyťažený, skúste sa obrátiť na iných rodinných príslušníkov ako napr. vaši rodičia, svokrovci, sestra, brat a pod.. Verím tomu, že niektorý z nich vám určite pomôže. Ak ste však mimo dosahu vašej rodiny, skúste napríklad osloviť vašich priateľov alebo v prípade dostatočného finančného zázemia si zabezpečte opatrovateľku. Mojou dôležitou poznámkou pre vás je jedna vec – nevzdávajte to – môže sa totiž stať, že z počiatku nebudete vidieť v tomto tzv. svetlo na konci tunela, nebudete si vedieť niečo také zorganizovať. Môžem vám však potvrdiť, že citlivým rozhovorom a obojstrannou iniciatívou sa postupne dopracujete k vytúženej zhode.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 A čo záľuby? Tam je rada jednoduchá. Urobte si záľubu z cvičenia. Majte radosť z akejkoľvek fyzickej aktivity. Okrem toho, nemusíte sa svojich koníčkov úplne vzdať, stačí ich iba prispôsobiť. 

 Moja záverečná rada teda znie: „Nájdite príčinu a následne riešenie. Či sa to dá alebo nie, to rozhodnutie je na vás. Vždy máte možnosť voľby.“

Lucia Zeleňáková - Body & Mind Trainer

Trénerka Flyfitu a Power jogy

Lucia Zeleňáková

Lucia Zeleňáková

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Lucia Zeleňáková, mám 22 rokov a som študentkou II. stupňa na vysokej škole v oblasti ekonómie a podnikania. Pracujem ako inštruktorka skupinových cvičení v jednom z fitness centier v Bratislave. Mám dlhoročné skúsenosti v oblasti športu, nakoľko som pôsobila 10 rokov ako profesionálna športovkyňa vo viacerých kluboch a taktiež ma trénovalo vyše 25 trénerov. Som certifikovanou inštruktorkou flyfitu, ayfly tréningu a power jogy a prostredníctvom mojich článkov, by som vám chcela sprostredkovať moje vedomosti a skúsenosti v oblasti športu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu